Egyre inkább átkerül a köznyelvbe az érzelemszabályozás kifejezése, de mit értünk ez alatt?
Érzéseink, gondolataink, testi érzeteink egymástól nem különállóan, önmagukban léteznek, hanem szoros kölcsönhatásban állnak, hatnak egymásra. Ezt azonban a gyakorlati tapasztalataim alapján sokszor elfelejtjük. A belső élményeink kontextus nélkül érthetetlen jelzések, melyek csak problémát okoznak számunkra, igyekszünk megszabadulni tőlük, elfelejtve jelzőértéküket.
Pedig testünk és lelkünk szoros kölcsönhatásban állnak, és bizonyos lelki folyamatainkat már egyre inkább képesek vagyunk testi szinten is megérteni. (Talán azt már mindenki megfigyelhette magán, hogy egy érzelmileg megterhelő szituációban milyen testi tüneteket produkált. Például egy vizsga előtt gyomorgörcs fogta el, megfeszültek izmai a stressz hatására, esetleg belefájdult a feje egy nagyobb veszekedésbe.)
Nem mindegy tehát, hogy a stressz milyen mértékű hatást gyakorol ránk, hiszen azt tudhatjuk, hogy akár testi és lelki megbetegedésekhez vezethet. A mostani cikkben az érzelemszabályozás és a tolerancia-ablak fogalmát szeretnék bemutatni, ami pontosan a stressznek való kitettség mértékével áll szoros kapcsolatban.
Kezdjük az alapokkal.
Érzelemszabályozás fogalma
Az érzelemszabályozás fogalma azt a képességünket jelöli, hogy az aktuálisan bennünk megjelenő érzelmeinket:
- mennyire tudjuk befolyásolni
- milyen mértékben tudjuk kontrollálni, azok kifejezését
Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy mennyiben vagyunk képesek érteni a bennünk zajló folyamatokat.
Tolerancia-ablak
A tolerancia-ablak kifejezés azt a tűrőhatárt jelképezi, melyben még képesek vagyunk a minket érő megterhelést rugalmasan és sikeresen kezelni. A tolerancia-ablakon belül helyezkedik el aktivációs szintünk egy átlagos, nyugodt helyzetben.
Az ablakunk mérete több tényezőtől függ, így például:
- genetikai adottságok
- biológiai tényezők
- aktuális állapotunk (pl.: fáradtság szintje)
- megelőző tapasztalataink (traumáink, kríziseink szűkíthetik a keretet)
A stresszhatásra természetes módon valamelyest kibillenünk belőle (ez függ az inger mértékétől és az ablak méretétől), de normál esetben a szervezet hamar visszaáll az ablakon belüli szintre, azonban ha ez nem történik meg, akkor érzelemszabályozási zavarok jelenhetnek meg (lásd később).
Képzeljük el például, hogy meg kell másznunk a tizedik emeletet, mert nem jár a lift. A különböző személyek különböző módon reagálnak erre a kihívásra. A jobb állóképességű személyek akár fel is futnak a tizedikre nagyobb megpróbáltatások nélkül, még akár élvezik is a feladatot, Eközben mások, akik esetleg kevesebbet sportolnak, valamilyen fizikai betegséggel küzdenek, vagy általánosságban kisebb a teherbíró képességük el sem indulnak, esetleg rosszul lesznek útközben, vagy jelentős fáradtságok árán érik el a kívánt célt. Ugyanilyen különbségek vannak a lelki tűrőképességünk vagy más néven tolerancia-ablakaink között is. Bár fontos azt is megjegyezni, hogy bárkit érhet olyan mértékű stresszhatás, mely kibillenti ebből a helyzetből.
Stresszre adott reakciók
Növelhető-e a tolerancia-ablak?
Ahogy már a korábbiakban az erőnléttel és fizikai teherbíróképességgel vontam párhuzamot, úgy ezt most is meg kell tennem. A megfelelő gyakorlatok elvégzésével „lelki izmaink” is növelhetőek, tágíthatjuk stressztűrő képességünket és megküzdési stratégiáink tárházát. Az, hogy alapvetően mely arousalállapot jellemző ránk több tényezőtől is függ , de úgy tűnik, hogy általánosságban vannak egyéni különbségek a reakciók megjelenési gyakoriságában. Érdemes tehát egyénileg megfigyelni, hogy hogyan reagálunk a nagyobb megterhelésekre (lásd infografika lentebb), illetve milyen gyakorlatok tudnak a segítségünkre lenni akár tűzoltásszerűen is.
Ahogy testünk izmai sem növekszenek egyik napról a másikra, úgy a lelki tűrőképességünk növeléséhez is időre és rendszeres gyakorlás szükséges.
Hyperarousal esetén javasolt gyakorlatok:
- légzőgyakorlatok (4×4 légzés, 4-7-8 légzés)
- mozgás, tánc
- művészetterápiás gyakorlatok
Hypoarousal esetén javasolt gyakorlatok:
- földelés gyakoratok
- relaxáció, meditáció
- mindfulness
- imaginációs gyakorlatok (pl.: biztonságos hely)
- önegyüttérzés gyakorlatok
A Nyírő Gyula OPAI-ban Farkas Judittal egy tájékoztató füzetet készítettünk, mely kiadására a Miniszterelnöki Kormányiroda Felelős játékszervezés támogatása fejezeti kezelésű előirányzata 2020. tárgyévi forrásának felhasználásával került sor. A füzetben megtalálhatóak a fent említett gyakorlatok és még sok másik.

Forrás:
Bóna A, Kun B, Kökönyei Gy, Demetrovics Zs.: Az affektív szabályozás zavarai és következményei. Evészavarok és addiktív betegségek. Magyar Pszichológiai Szemle, 2013, 68. 1. 71–88.
Mogyorósy-Révész Zs: Érzelmi regulációs változások krízisben és traumában – a helyreállítást segítő, pszichológiai tanácsadás során alkalmazható módszerek és gyakorlatok. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 20 (2019) 3, 267–298
Mogyorósy-Révész Zsuzsanna: Önszabályozás (szelfreguláció) workshop szakmai anyaga, Budapest, 2020.
One thought on “Érzelemszabályozás – Mi az a toleranciaablak?”
Comments are closed.